WWW.MOJETELOMOJEVOLBA.CZ

úterý 4. března 2014

Rozhovor: Ing. Petr Havlíček
Jméno: Ing. Petr Havlíček
Povolání: Specialista na výživu


Ještě než přejdeme k samotnému rozhovoru, tak bych ráda zodpověděla dotazy, kterými jste mě zahltili poté, co jsem prozradila, že připravuji rozhovor s panem Petrem Havlíčkem. Ano, je to celebrita, já vím. A popravdě ani já jsem moc nevěřila, že by kývnul na rozhovor zrovna mně. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa a tak jsem se osmělila a zeptala se.
Pan Havlíček byl velice milý, odpověděl mi během pár minut a dokonce mi hned nabídl i osobní schůzku. Tu jsem tedy musela odmítnout (protože nejsem z Prahy), ale hned napsal, že nevadí, že se můžeme domluvit i přes email. Dostala jsem kontakt na jeho asistentku Hanku, se kterou jsem dohodla podrobnosti a která byla také velice ochotná a milá a pak už nic nebránilo začít vymýšlet otázky.
Možná teď některé zklamu, protože jste asi očekávali , že ho zahltím otázkami o jídle, a jak hubnout, a jak se stravovat, atd. Jenže já tento rozhovor pojala trošku jinak. Zaměřila jsem se spíše na jeho osobu, na osobu Petra Havlíčka a doufám, že svými otázkami se mi alespoň trošku podařilo Vám ho více přiblížit jako člověka. 

V prvé řadě Vám, Petře, moc děkuji, že jste si na mě udělal čas, je mi velkou ctí připravovat rozhovor právě s Vámi. Myslím, že Vás není třeba představovat. Vaše jméno si spousta lidí vybaví ve spojitosti s hubnutím či zdravou výživou. Známe Vás z tv, rádia, časopisů, internetu, knih, ale prozraďte nám, jaký vlastně ve skutečnosti je Petr Havlíček.
Zeptal jsem se svých kolegyň, jak mě vnímají. Zde jsou jejich reakce: výbušný, ráno na zabití, v poledne na zabití, večer na zabití, …  nedochvilný, sebestředný, ale jsou i dny, kdy se s ním dá vydržet. 

Co Vás přivedlo na myšlenku zdravého stravování, co bylo tím prvotním impulzem začít se tomuto oboru plně věnovat.
Původně jsem se nezabýval zdravým stravováním, ale výživou vrcholových sportovců. K té jsem se dostal díky tehdejšímu koketování s kulturistikou, kde se výživa hodně řešila. Vzhledem k tomu, že na VŠ jsme určité obory výživy probírali, nebylo k tomu až tak daleko. Až po nabídce spolupodílet se jako odborný garant pořadu Jste to, co jíte jsem se naplno začal věnovat správné výživě a zdravému životnímu stylu.

Měl jste Vy sám někdy problémy s váhou, ať už nadváhu nebo podváhu?
V dětství jsem byl oplácaný, ale pak jsem z toho vyrostl a v 18-ti letech jsem při výšce 179cm vážil 69kg. Rozhodně jsem nevypadal jako sportovec, spíš jako pavouk s pupíkem. Moje neatraktivní postava se stala motivem pro to začít sportovat.

Jak se Vám daří dodržovat pravidelné stravování a pracovní povinnosti? Zavelíte, že je čas na jídlo a jdete na oběd nebo si nosíte krabičky? A co sportovní aktivita? Čemu se věnujete? Na gaučink to moc nevypadá...
Občas je obtížné kloubit dohromady práci, jídlo, sport a péči o dceru, takže 100% to určitě nebude. Snažím se stravovat se pravidelně, ale krabičky si nenosím. V práci máme zcela vybavenou kuchyň a paní Růženku, která mi obědy chystá. Snídaně, svačiny a večeře zvládnu sám. Občas samozřejmě proběhne i restaurace. Pokud jde o mé sportovní aktivity, tak teď v zimě je to horší – mám jen 3x týdně 1,5h boxu a občas si zaběhám na páse. Od jara přibude kolo, které si ale musím znovu koupit, protože mi jej někdo ukradl i s vybavením.

Je o Vás známo, že preferujete bio výrobky ( a to je moc dobře☺). Jelikož je bio velice diskutované téma z důvodu, zda skutečně je tak zdravé, zda skutečně výrobci a chovatelé dodržují všechny normy, zajímalo by mě, jestli bio výrobky kupujete přímo od nějakých svých prověřených dodavatelů nebo jestli si je koupíte v obchodě a prostě věříte, že jsou opravdu bio.
Jsem od přírody důvěřivý člověk, takže bio produktům věřím. Navíc se mi dostávají i nezávislé informace o kvalitě bio produktů a moderních technologií, které se při bio produkci používají, takže nemám důvod o kvalitě bio produktů pochybovat. Na druhé straně jsem realista a vím, že produkovat pouze bio potraviny by znamenalo poměrně značný nedostatek potravin na naší přelidněné planetě.

Vím, že se nemá používat slovo "hřešit", ale jak hřešíte ( odměňujete se ) Vy, když prostě musíte nebo máte chuť? Myslím v jídle.
Myslím, že se teď budu opakovat, ale moje stravovací hříchy jsou neměnné již několik let: Kvalitní suché salámy, tučnější sýry, omáčky, čokoláda, koňak nebo fernet, …  Jsem jenom člověk.


Nedávno Vám ve spolupráci s Petrou Lamschovou vyšla nová kniha Superjídelníček, která je plná skvělých receptů. Kde berete inspiraci? A kdo vaří u Vás doma? Baví Vás vaření nebo je to spíše "za trest"?
Všechny recepty jsou dílem Petry, která ráda a dobře vaří. Já její recepty upravuji z hlediska odborného. Občas se dohadujeme, zda recept po mé korektuře bude ještě jedlý či nikoli. Pokud jde o mé vaření, pak si myslím, že uvařit zvládnu, ale většinou vařím dle své fantazie a jen když mám čas. Naštěstí mám Růženku, takže o kvalitní teplé jídlo ochuzený nejsem.


Holky by mi to neodpustily, kdybych se Vás nezeptala, takže: Znáte Jillian Michaels, americkou fitness trenérku? Co na ni říkáte? Ona prosazuje tzv. HIIT, tedy hodně intenzivní intervalový trénink, kdy stačí cvičit pouze 20 minut a přesto hubnete, zpevňujete se. Vy radíte cvičit v doporučené tepové frekvenci. Jill ale i přesto má výsledky u spousty žen po celém světě, i v Čechách. Co Vy na to?
Cvičení Jillian Michaels detailně neznám, ale vím, že mnoho našich klientek i klientů je z tohoto cvičení nadšených. Asi na tomto cvičení něco bude, ale vždy je nutné budovat i základ výkonnosti, což je pohyb v aerobním pásmu. Pokud budeme kombinovat aerobní pohyb s intenzivním intervalovým tréninkem dosáhneme velmi dobrých výsledků. Ale pozor!!! Vysoce intenzivní intervalové cvičení rozhodně není vhodné pro lidi s vysokou nadváhou či některý typ metabolického či kardiovaskulárního onemocnění!!!


Pokud by někdo měl zájem si objednat jídelníček na míru přímo od Vás, jakým způsobem se na Vás může obrátit, kde Vás najdeme.
Informace o našich službách a o tom, kde nás najdete, naleznete buď na našich nových webových stránkách petr-havlicek.com nebo na mém facebookovém profilu.


Prozraďte nám, co chystáte do budoucna, jaké jsou Vaše plány, na co se můžeme těšit.
Nechte se překvapit a sledujte můj facebook, všechno se včas dozvíte.Něco se určitě chystá.

Petře, ještě jednou moc děkuji za Váš čas a přeji mnoho úspěchů do budoucna.Nej jídlo: hovězí tatarák
Nej nápoj: Fresh ze sicilských červených pomerančů
Nej film: Křidýlko nebo stehýnko
Nej písnička: Wonderfull World - Luis Armstrong
Nej kniha: Letiště od Arhura Haileyho