WWW.MOJETELOMOJEVOLBA.CZ

neděle 10. listopadu 2013

Interview z Fitness Světa - Maruška z Rutiny


Jméno: Marie Hloušková
Věk: 32
Váha před: 70 kg
Váha po: 55 kg

Maruška je maminka 2 dětí, která se rozhodla změnit svůj životní styl a podělit se o své domácí workouty s ostatními nadšenci zdravého životního stylu na svém webu.


Ahoj Maruško, musím se přiznat, že ty si svoje soukromí hezky střežíš a tak se toho o tobě tolik neví ( ne že by to bylo špatně), proto jsem ráda za tento rozhovor a budu se ptát na vše možné. I nemožné.Takže, vím, že jsi se rozhodla změnit se, když si vážila 70 kg. Co ale bylo ten prvotní impulz? Co tě přimělo se nad sebou zamyslet a říct si:" Chce to změnu"?

Ahoj, máš pravdu, že si soukromí střežím. Tak nějak se domnívám a doufám, že jde lidem více o cvičení a informace o zdravém přístupu k životu, než o mne. Stačí mi, když někoho jen trochu namotivuji nebo inspiruji k sebelepší byť drobné změně. Za každý milý rozhovor, jsem však ráda a vážím si toho.  A můj první impuls? Tím byl ten (pro mne) velmi odpuzující pohled do zrcadla po porodu, kdy jsem si říkala, že v takovém „želatinovém a znaveném“ stavu nemůžu a nesmím zůstat – že by to mohlo být ještě lepší než před dětmi, jsem ani nedoufala. Ale otevřeně říkám, vždycky jsem měla problém být spokojená ve vlastním těle (i před dětmi), a v první řadě mi šlo jen o estetické vylepšení v domnění, že budu šťastnější. Následná transformace, která nastala i v mé mysli, šla tak nějak ruku v ruce s tou energií, kterou jsem do cvičení a hubnutí dávala a dávám i nadále (i když už trochu méně – v současnosti si držím udržovací rytmus;)). Dnes mi jde víc o zdraví a celkovou spokojenost ve své kůži. Už nemám v úsmyslu se hnát za nějakou fyzickou dokonalostí (i když padnoucí plavky jsou pořád velký plus;)), jde mi víc o zdraví – hodně mne to změnilo. Ne nadarmo se říká „sport posiluje tělo i ducha“. Něco na tom je.

Kde si hledala inspiraci? Teď už je internet plný blogů a webů a 
videí, ale v té době, kdy si začínala, tomu tak nebylo. Byla si samouk? Nebo si měla někoho, kdo se vyznal?

Samozřejmě jsem hledala (jako mnoho z nás) na internetu cvičební videa. Asi nějakou šťastnou náhodou na mne vyskočil bodyrock.tv. Nebyla to láska na první pohled, protože jsem nejprve vůbec nechápala podstatu krátkého intenzívního tréninku, ale dala jsem tomu ještě jednu šanci a absolutně jsem se do tohoto typu cvičení zamilovala. Zuzka Light tak byla následující půl roku mým mentorem ve cvičení, na kterého jsem se každý den těšila. 
Po čase, když už jsem si byla jistější ve cvičení a přečetla o něm kde co, sestavovala jsem vlastní tréninky tak, aby uspokojovaly mé momentální potřeby (ve smyslu - potřebuji víc zapracovat na pozadí, nohách apod.) a také náladu (chce se mi hopsat, mám/nemám chuť cvičit, dnes do toho dám vše apod.). Můj bratr, který vystudoval trenéra typu A, byl mým osobním konzultantem, když jsem si ohledně něčeho nevěděla rady a také mi doporučil pár dobrých fitness knížek (do dneška mu jednu dlužím).

Jak dlouho ten tvůj proces změny trval? Myslím tedy od toho prvotního okamžiku, kdy sis řekla, že je třeba něco dělat, do doby než si ty sama byla se sebou spokojená?

Odhaduji tak po roce jsem byla spokojena se svou fyzičkou a se svým režimem, který se neustále přetvářel potupnými změnami v četnosti tréninků a jídelníčku podporujícím cvičení. Tak po dvou letech, si myslím, jsem dosáhla své optimální váhy, kdy na mne konečně vykoukly tak dlouho trénované svaly. Teď už cvičím třetí a rok a pořád je co zlepšovat a vždycky bude;). Pro někoho to může být dlouhá doba, ale říkám si: „radši POMALU, ALE JISTĚ“ 

Když se řekne Maruška a Rutina, tak spousta lidí si vybaví tvé úžasné domácí workouty. Jak si na tento nápad přišla?

Když už jsem cvičení absolutně propadla a začala si dělat své vlastní sestavy na tělo, říkala jsem si, že by to mohlo zajímat i lidi kolem, kteří třeba řeší stejné problémy s váhou či mentálním nastavením, s jakým jsem se potýkala v minulosti (u žádného sportu jsem moc dlouho nevydržela, na všechno jsem měl hromadu výmluv apod.). Nic obdobného v češtině tu také nebylo - i to byl pro mne další podnět k tomu, proč cvičit na internetu a šířit tento úžasný způsob trénování v našem rodném jazyce.
Prozraď nám, jak vypadá tvůj denní režim, celkově - časy, jídelníček, cvičení. 

Jelikož jsem nastoupila před třemi měsíci do práce, tak se můj režim celkově překopal od A do Z. Dřív jsem cvičila po obědě, když děti spaly, teď cvičím po odpoledne po práci nebo až pozdě večer a někdy i o víkendu (víkendy jsem na mateřské poctivě odpočívala;)). Snažím se cvičit 3x do týdne, což je taková ideální udržovací frekvence. Někdy si však zacvičím jen 2x týdně, a to si přidám navíc nějakou méně intenzivní sestavu + core trénink a dám tomu i 45 minut čistého času (nepočítám zahřátí a protažení). Dohromady to pořád zabere týdně 1-1,5 hodinu tréninku – jen frekvence jsou nižší a doba cvičení delší.
Jídelníček se mi také lehce změnil a to tak, že jsem přešla do „mého“ osobního nejvyššího levelu. Jím hodně zeleniny -> čistě zeleninový salát se zálivkou a bílkovinami zařazuji do každého dne jako jedno hlavní jídlo. Více se vyhýbám přílohám, jako jsou brambory, rýže, těstoviny, pečivo apod. Byl to takový můj osobní poslední krůček vpřed. Kdyby mi někdo před 2 lety řekl, že se budu takto jednou stravovat, tak bych si asi ťukala jen na čelo, že nejsem králík (nehledě na to, že bych to rázným zpřetrháním svých tehdejších stravovacích návyků ani nedala). Pozvolným vývojem ve stravování jsem se k tomu bezbolestně dopracovala. Stále však dodržuji stejné pravidlo jako na začátku a to: 2/3 talíře sacharidů (jen je to teď povětšinou zelenina a ne tolik ovoce či jiných příloh) + 1/3 bílkovin (cca velikost dlaně) + zdravý tuk  - poměr zůstal stejný, jen volba potravin je nyní o poznání barevnější, taková víc duhová :-D. Jím 4x-5x denně a začínám vždy snídaní.
Také jsem s nástupem do práce zahájila přerušované půsty (PP), kdy některé dny jím „jen“ osm hodin denně a pak si dám 16 hodin bez jídla. V den PP nesnídám, ale není to „jen“ vynechání snídaně, ten samý den cvičím a jím nejbohatší jídlo po cvičení (nebo se o to alespoň pokouším;)). Super na tom je, že to nenaruší nijak společné rodinné večeře či obědy s kolegy v práci. Dá se to parádně zakomponovat do pracovního i rodinného života a jsem z tohoto typu stravování, který (upozorňuji) mi PŘÍLEŽITOSTNĚ velmi vyhovuje, avšak není pro každého. Na stránkách jsem se zatím o tomto způsobu stravování nezmiňovala, protože jsem stále ve fázi osobního testování. Jakmile si budu 100% jistá, že kromě těch zdravotních benefitů, které obecně přerušovaný půst přináší, mi takovýto režim bude vyhovovat na pořád – bude o tom článek jako Brno. 
Jistě i ty máš dny, kdy se ti vůbec, ale vůbec nechce cvičit. Máš nějaký fígl, jak se přinutit? Co tobě pomáhá?

Ano mám. V hlavě si promítnu situace ze dní, kdy se mi opravdu nechtělo a když jsem to pak překonala a šla si zacvičit, tak nastal takový slastný pocit – tyhle okamžiky si často připomínám. Také si nahlas říkám: Chci cvičit, chci cvičit!“ a mozek tak nějak přemluvím :-D. Nebo jdu na FCB, mrknu na nějaké mé vzory a za 5 minut makám jak ďas. 

Kdo je tvým fitness vzorem a proč? Hodně lidí tě přirovnává k Zuzce Light, je to ona?

Zuzka byla dlouho mým vzorem. Přijde mi přirozené, že se vzory časem mění s nějakým osobním vývojem každého jedince. Dnes je mým velkým fitness vzorem Al Cavadlo, který je mi tréninky s čistě využíváním vlastní tělesné hmotnosti a způsobem prezentace nejbližší po trenérské stránce. Po stránce ženské motivace mě vždy inspiruje FCB stránka Any Delii de Itturondo, která má skvělé motivační fotky, a vůbec kdykoliv se na její božské tělo podívám (a na fotku, jak propotila lavici v posilovně), pádím cvičit. I když nejsem úplně fanda tahání činek a posilovny, ona na mne funguje - činky a extra zátěž jsem vlastně díky ní občas zařadila do svých tréninků.
Jsi pro spoustu lidí inspirací, vzorem. Taková celebrita . Stalo se ti už, že tě někde někdo potkal a poznal tě? Nějaký zajímavýzážitek?

Zážitek a vůbec jakékoliv milé setkání s příznivcem (teda spíš s příznivkyní;)) mého cvičení je taaaak povzbuzující!!! Na trenérském kurzu jsem se potkala s jednou slečnou, která mne pochválila. V Kladeném fitku nebo na rodinném výletu na Petřín jsem byla oslovena fanynkou - udělalo mi to velkou radost a zároveň jsem se dostala do rozpaků. Rozhodně nejsem typ člověka, který by toužil být poznávaný na ulici, ale na druhou stranu se mi setkání s fanouškem vždycky velmi líbilo.


Co tvá rodina? Jak se k tomu staví? Dodržují zdravý životní styl s tebou? Stravují se zdravě, sportují, cvičí podle tvých videí? Nebo to nechávají všechno na mamince?

Dětem nic jiného nezbývá (např. dnes ráno jsem na nich testovala 1. prototyp domácích mléčných řezů :-D). Od malička si zvykají na zdravou stravu, což rozhodně není nic špatného. Za to manžel – to je už tvrdší oříšek! Můj muž vyrůstal (stejně jako já) na knedlíkách, doslazovaných omáčkách a jíškou zahuštěných polévkách od maminky. Často se po společné rodinné večeři dorazí namazaným rohlíkem (jeho největší neřest je bílé pečivo a neochota se tohoto zlozvyku zbavit;)). Teď jsem ho práskla, ale už nám tím nakazil i děti!!! ;) Naše soužití je plné společných sportovních aktivit mimo domov (doma cvičím jediná), rodinných výletů, kompromisů, snahy se vzájemně chápat a být příkladem našim dětem – je to doživotní boj, který nevzdávám! 
Jaké máš plány do budoucna, co je tvým snem. Neboj, my to nikomu neřekneme.

Bude to znít asi jako otřepané klišé - chci být šťastná se svou rodinou a užívat si společných chvil aktivně i pasivně. To je pro mne asi ta největší priorita. Když nám to bude klapat a všichni si do toho budeme dělat své koníčky i s nezbytnými nutnostmi, tak budu nejšťastnějším člověkem na světě.

  

Maruško, moc děkuji za tvůj čas a těším se na další
inspirativní workouty a recenze a články a prostě vše, čím nás
neustále zásobuješ. Díky! 


  Nej jídlo: Hořká čokoláda a cokoliv s kakaem 

  Nej film: Lid vesrus Larry flint (je to divný, já vím, ale ten člověk mne fascinuje + Woody Harrelson je mým nejoblíbenějším hercem)

  Nej písnička: She is like the wind od Patricka Swayze (mám vždy husinu snad i na chodidlech)

  Nej kniha: Vždycky ta, co čtu a neusnu u ní - takže momentálně je to 4hodinové tělo (autor Timothy Ferriss)

  Nej nápoj: Voda a horké kakao

Cvičení na břišní svalstvo od Marušky: