čtvrtek 9. června 2016

Recenze: Fit za 15 minut denně

Novou knihu Zuzky Light Fit za 15 minut denně z mého blogu již velmi dobře znáte. Knihu jsem obdržela při osobním setkání se Zuzkou, sama Zuzka ji držela a samozřejmě přidala i věnování, za což jsem neskonale vděčná. Nemohla jsem se dočkat, až začnu číst. Tak jaká je? Pojďme to zjistit.
Obsah: Na samotném začátku se dozvíme osobní příběh Zuzky, jaké byly její začátky ve fitness světě, jak natáčela svá první videa, i s čím musela bojovat. Kniha je rozdělená do deseti kapitol, které se postupně věnují tématům motivace, strava, recepty, cvičení a relaxace. 
Na prvních stránkách se Zuzka zabývá tématem motivace. Poradí, co dělat, když se motivace vytratí, proč je důležité jít si zacvičit nebo jak získat podporu okolí. 
V kapitole zaměřené na stravu najdeme základní rozdělení makroživin s vysvětlením jejich funkcí, názor autorky na sladkosti a cukr, informace o nízko-sacharidové dietě a s tím spojené  rozdělení jídel na takzvaná volná jídla (jídla s nízkým obsahem sacharidů, která si můžeme dopřát kdykoliv během dne) a tréninkem zasloužená jídla (jídla, která se smí konzumovat jen do 2 hodin po cvičení, protože obsahují větší množství sacharidů). Nechybí ani rady ohledně kuchyňského vybavení a nakupování zdravých potravin. Jednotlivé recepty jsou rozděleny do denních jídel, obsahují rozpis ingrediencí, detailní postup a barevné foto hotového pokrmu. 
Navazují informace o cvičení. Zjistíme, proč jsou HIIT tréninky nejvhodnější pohybovou aktivitou, jaké mají zdravotní účinky a jako bonus cvičební plán na 30 dnů - u každého dne je uvedeno, na kterou část těla je trénink zaměřen s rozpisem cviků a počtu opakování. Jednotlivé cviky jsou detailně popsány, aby každý věděl, jak na správné provedení, při čemž je vždy i uvedeno, na co si dát pozor a samozřejmostí je barevné foto cvičící Zuzky. 
Kniha je zakončena informacemi o nezbytnosti relaxace a regenerace - jakým způsobem relaxovat a jak bojovat s bolestmi zad. Na samotném konci knihy nechybí odkazy na studie, o kterých se autorka v knize zmiňuje.Můj názor:
Naše česká Zuzanka to v životě neměla lehké, ale i přesto se nevzdala a prakticky odrazem ode dna se stala populární a celosvětově známou fitness trenérkou. Kdo necvičí se Zuzkou, jako by ani nebyl. Ne, to přeháním, ale její videa jsou opravdu známá po celém světě a ve světě fitness snad není nikdo, kdo by tuhle sexy blondýnu neznal. Ve své knize nám poodhaluje svůj přístup ke zdravému životnímu stylu a my tak máme jedinečnou možnost nahlédnout do jejího života.
Co musím vyzdvihnout je skvěle popsaný rozdíl mezi přidaným cukrem a přirozeně se vyskytujícím cukrem. V tomto se Zuzkou naprosto souhlasím a její vysvětlení by si měl přečíst opravdu každý, aby ovoce přestalo být zatracováno. Také se mi líbí, že nedoporučuje počítat kalorie a vážit každý kousek, protože to může být spíše kontraproduktivní.
Najdou se ale i věci, ve kterých se neshodneme, např. doporučení cvičit ráno nalačno (myslím si, že je to dost individuální, někomu to vyhovuje, ale někomu to může činit velké problémy, dokonce i zdravotní, takže bych s doporučováním pro všechny byla opatrná) nebo cvičit každý den (podle mě je regenerace nutná, a i když její tréninky trvají jen 15 minut, jsou vysoce intenzivní a pauzu bych rozhodně zařadila). Tím nechci říct, že to není správné, jen mám jiný názor, což je v tomto odvětví naprosto normální - co člověk, to jiný pohled na věc.
Zuzka celou knihu pojala jako popis toho, co jí funguje a co je podle ní nejlepší. Můžeme tedy poodhalit roušku tajemství vypracovaného těla slavné Zuzky Light. Zuzka má cvičení v malíku, takže už jen kvůli detailnímu popisu cviků s fotkami jsem ráda, že knihu mám ve své knihovně. Ono totiž cvičit doma není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Právě správná technika bývá kamenem úrazu. A to doslova.
Pokud (stejně jako já) patříte mezi ty, co pořád mají málo času a nic nestíhají, pak je Zuzky program Fit za 15 minut denně přesně pro Vás. Detailní cvičební plán, chutné recepty a pořádná dávka motivace Vás nenechají sedět na gauči!

Pokud i Vás kniha zaujala můžete si ji za akčních 281 Kč koupit v eshopu Arara.1 komentář:

  1. Knížka vypadá zajímavě, určitě bych si jí i přečetla, ale já osobně jsem si na Zuzku nikdy ještě netroufla, i Jillian mi dává zabrat, to je tím, že jsem dlouho nic necvičila a vůbec se ve všem a postavě hlavně dost změnila k horšímu. :/

    OdpovědětSmazat