pátek 29. dubna 2016

Recenze: Hravě o živé stravě

Dnes přicházím s recenzí na velmi zajímavou knihu Hravě o živé stravě od Evičky Hájkové. Kniha je zaměřená - jak už z názvu vyplývá - na živou stravu, jak pro dospělé, tak i pro děti, přináší spoustu užitečných informací a chutných receptů. Pojďme zjistit více.


Počet stran: 250
Cena:490 Kč
Autor: Eva Hájková
Počet receptů: +60
Autor:  Eva je maminkou dvou dětí a specialistkou v preventivní medicíně a výživě. Zaměřuje se především na vitariánskou, vegetariánskou a veganskou stravu nejenom u dospělých, ale především u dětí. Eva profesně působila v Londýně, kde pracovala pro veřejné zdravotnictví jako konzultantka v preventivní medicíně více než 8 let. V roce 2013 se společně s manželem Michalem a dětmi přestěhovali do Austrálie, kde momentálně žijí, cestují po světě, věnují se naplno dětem a duchovnímu rozvoji. Eva je propagátorkou nejenom vitariánství, ale i přirozených porodů a čistého způsobu života (bez chemikálií a toxinů).

Obsah: Hned na začátku se dozvíme osobní příběh autorky, jak se dostala k vitariánství a jakým způsobem se se svou rodinou stravuje nyní. Následuje úvod do živé stravy, základní vysvětlení pojmů a  zamyšlení nad raw stravou u dětí. Nechybí ani vědecký pohled na dětské vitariánství a návod, jak zavést takovouto stravu u svého dítěte. Samozřejmostí jsou stránky zaměřené na nejdůležitější živiny, které je třeba při raw stravě sledovat ( např. vitaminy, vápník, železo ) a také rady, jakým způsobem zajistit jejich dostatečný přísun. Zajímavá je i kapitola věnovaná tzv. superpotravinám s doporučením, kde je sehnat.
Každý rodič jistě ocení detailní informace o stravě dětí a to od samotného narození - co by mělo dítko jíst, jaké obiloviny, tuky, bílkoviny, ovoce, zeleninu, atd. i s příklady jídelníčků pro děti dle věku
Důležitou součástí je i kapitola o nutném vybavení kuchyně s radami, jak nakupovat bio výrobky s omezeným rozpočtem. Pak už následují samotné recepty rozdělené do jednotlivých kapitol - nápoje, snídaně, svačinky, hlavní jídla a dezerty. Recepty obsahují vždy rozpis ingrediencí, postup přípravy, tipy od autorky a krásné barevné fotografie hotových pokrmů. 


Můj názor: V prvé řadě musím vyzdvihnout precizní zpracování grafické stránky knihy. Kniha je krásně barevná, přehledná, plná nádherných fotek. Hned jak jsem ji začala číst, byla jsem nadšená. Je poznat, že autorka si na knize dala velmi záležet a tvořila ji s láskou.
Líbí se mi, že Evička nikomu nic nenutí, pouze předává informace a rady, několikrát je v knize zmiňováno, že vše je jen a jen naše volba. Musím také vyzdvihnout odvahu autorky, protože vitariánství u dětí je dosti diskutované téma, a i proto jsem ráda, že Evička veškeré své argumenty a zkušenosti podložila studiemi, které nenechají nikoho na pochybách.
Každého čtenáře jistě potěší jídelníčky, které nabízejí příklady raw stravy jak pro ty, co chtějí jen tak naťuknout živou stravu, tak i pro ty, kteří jsou rozhodnuti razantně změnit své stravovací návyky.
Knihu hodnotím velice kladně, obsahuje spoustu kvalitních a cenných informací a to nejen pro ty, co preferují živou stravu. Detailní informace o stravování dětí jistě ocení spousta rodičů a chutné recepty jsou už jen jakousi třešinkou na dortu. Kniha nám ukazuje přínosy a výhody živé stravy, nic nám však nenutí a volbu nechává čistě jen na nás. Je jakýmsi průvodcem na naší cestě za zdravím celé rodiny, který díky své grafice zaujme i ty nejmenší, takže u nás už je čtení na dobrou noc jasné - Hravě o živé stravě.


Jelikož jsem si knihu oblíbila, doma mám dvě malé děti a o výživu se docela zajímám, rozhodla jsem se zaplatit si účast na online  webinářích Evičky, které jsou také zaměřeny na stravování dětí a které mi přinesly spoustu užitečných informací. Ale o tom zase někdy příště. :)

Pokud i Vás kniha zaujala, můžete si ji koupit zde


AKCE!

Žádné komentáře:

Okomentovat