sobota 25. ledna 2014

Hokus Pokus - životnost potravin

Tak dnes spouštím novou rubriku Hokus Pokus. Trošku divný název, že? O čem to asi tak bude?
Budu dělat různé pokusy, které se týkají zdravého životního stylu. První pokus, který startuji dnes, se bude týkat rozdílu mezi balenými potravinami a volně prodávanými potravinami.

Proč? O co mi jde? Chci poukázat na to, proč je lepší kupovat nebalené potraviny, volně prodejné a proč se těm baleným raději vyhnout.
Pro náš první pokus jsem koupila hroznové víno a rajčata. Jedny rajčata jsem si sama vybrala a vložila do pytlíku, druhá rajčata jsou koupená už v krabičce. Hroznové víno jsem taktéž koupila jedno už balené v krabičce a druhé jsem si sama vybrala a dala do pytlíku.
A teď k samotnému pokusu. Všechna rajčata i hroznové víno bylo kupované 21.9.2013 v jednom nejmenovaném hypermarketu ( pro náš pokus to není absolutně důležité ). Víno i rajčata nechám v lednici a za pár dnů se půjdeme podívat, co se s nimi stane. Nebojte, nesežeru je☺. Uvidíme, která rajčata a které hrozno se zkazí dříve☺. Sledujte můj blog, já se ozvu a samozřejmě zdokumentuji náš pokus☺. Čerstvým potravinám zdar!                                        Foto 23.9.2013:

Aktualizace 23.10.2013:
Měsíc utekl jako voda a tak se podíváme, jak naše potraviny dopadly. Musím říct, že pro mě to bylo utrpení, protože jak asi tušíte, některé potraviny začaly hnít či kvasit či co to bylo. Prostě smrděly, tekly, no hnus. Mít něco takového v lednici pro mě byla hrůza. A taky jsem musela důrazně upozornit manžela, aby se toho nedotýkal, ani to nevyhazoval, že se jedná o pokus. No, koukal na mě, ale neprotestoval☺.
Takže tady je foto: 

Nejprve detail, aby bylo vidět, že jde o ty samé potraviny jako před měsícem:


Nebalená rajčata a hrozno byly po celou dobu v miskách ne v sáčku, na fotce jsou v sáčku z toho důvodu, že na pytlíku je cedulka z obchodu ( abych nebyla obviněna, že jde o jiné zboží☺).Tak a teď se podíváme na rajčata kupovaná volně, nezabalená:


Troška "šťávičky"

Ňamka, že? 

A co teprve hroznové víno!☺( kupované nebalené )Tenhle humus jsem musela trpět v lednici

Myslím, že se shodneme na tom, že nad tímto se nám sliny rozhodně nesbíhají a že měsíc udělal své. A jak jsou na tom potraviny balené kupované stejně tak - před měsícem?Nevím, jak Vy, ale nevědět, že toto hrozno je měsíc staré, klidně bych si dala


A rajčata, některá mají trošku zmačkanou šlupku, ale jinak ok, ne? 

Aktualizace 25.11.: 
Tak už to jsou 2 měsíce, co jsme započali náš hokus pokus. Podívejme se tedy, jak po 2 měsících vypadají balené potraviny. 


Rajčata se některá trošku scvrkla, ale ať dělám, co dělám, plíseň nevidím. Hádali byste jim 2 měsíce? 
Ještě pohled zespodu - taky nicHrozno se teda taky stále drží.

Aktualizace 25.1.:
Dnes už jsou to 4 měsíce, co jsme započali náš hokus pokus. Tak co myslíte? Jak se asi hrozno a rajčata změnily?


Řekli byste, že toto hrozno bylo koupeno před 4 měsíci???

Pohled zespodu - tam už se něco začíná něco dít - taky už je na čase, že?


Rajčata už taky konečně začala trošku hnít, ale na to, že už to je 4 měsíce....

Pohled zespoda na rajčata


Tak co? Chápete, proč raději kupovat NEBALENÉ POTRAVINY? Čím asi jsou ty balené "napuštěné", když mají tak dlouhou trvanlivost? Opravdu si ty  sr... chemikálie chcete cpát do těla???

ZÁVĚR: 
Tímto končím náš hokus pokus a strašně ráda hrozno i rajčata vyhazuju - konečně! 
Po 4 měsících se konečně i na balených potravinách objevila hniloba. Ale jako 4 měsíce je fakt dost dlouhá doba, čím to proboha napouštějí, že to až tak vydrží? Nevím, jak Vás, ale mě to rozhodně přesvědčilo, že nic baleného už doma nechci vidět, ikdyby to dávali zadarmo. 
Čerstvým potravinám zdar!

12 komentářů:

 1. super! tesim se na vysledky (i kdyz po ctyrnasobnem precteni OSM od Jill tusim :) a chvalim napad!

  OdpovědětSmazat
 2. Těším se na výsledky! :) Super nápad!

  OdpovědětSmazat
 3. Podľa mňa to nie je moc relevantný pokus, ovocie/zelenina zabalené v nepriedušnom sáčku sa pokazí omnoho skôr (preto všetky hneď po nákupe zo sáčku vybalím). Plastikové obaly majú v sebe otvory, takže vlhkosť môže unikať a pleseň či hniloba sa nevytvorí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hrozno i rajčata byly po celou dobu v miskách - je to snad vidět i na fotce, že pytlíky jsou roztržené. Na fotce jsou v pytlíku z toho důvodu, aby mě někdo nepodezříval, že je to jiné zboží než to před měsícem ( na pytlíku byla cedulka z obchodu ).

   Smazat
  2. Armiii, vždy je dobré si záležitost kterou komentuji nejdřív pozorně přečíst ;-);-). Mamině Zdenině moc diky za super nápad, o tomto a věřím,že i o mnoha dalších věcech jsem neměla ani páru a ráda se přiučím

   Smazat
 4. Palec nahoru za tento prvni hokus pokus...nenapadlo me o tom premyslet zrovna u ovoce a zeleniny. Spis nekupuju vakuovane sunky nebo syry, protoze tam je jasne ze to bude hlavne o chemii :(

  OdpovědětSmazat
 5. super pokus, docela drsný :-) jinak já jsem si teď koupila v Ikea docela dobrou knížku - NAŠE JÍDLO-PŘIROZENĚ - fakt doporučuju! je tam krásně popsané, jak má člověk vařit ekologicky a ekonomicky, hlavně z lokálních a sezoních surovin.. Ale proč to píšu - je tam psané, že rajčata v žádným případě nepatří do ledničky! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za tip ;-). To, že nepatří do ledničky jsem teda netušila, díky za upozornění :).

   Smazat
 6. Poslání článku je super, nicméně ať se jakákoli zelenina - byť s otvorem dá do plastikového sáčku, kde se zapaří - vyjde z toho velký hnus... :-D

  A vám chutnají "volná rajčata" teď třeba v lednu? Podle mě jsou naprosto bez chuti a kdybych nemohla kupovat cherry rajčátka - balená, tak rajče až do kdoví kdy neochutnám...

  Eliss

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jsem to tady psala v komentářích - hrozno i rajčata byly v miskách, ne v sáčcích. V článku je i fotka misky. :)

   Smazat
 7. Tyjo! Bezva pokus! Jsem vážně překvapená!

  OdpovědětSmazat