Pořad Vítejte v novém těle

Buďte svědky té největší a nejinspirativnější přeměny v televizi. Dokument zachycuje osm odvážných dobrovolníků, trpících těžkou obezitou, kteří si pod vedením zkušeného trenéra dali za cíl bezpečně zhubnout polovinu své tělesné hmotnosti během jednoho roku, aby získali zpátky svůj život.

Originální název: Extreme Makeover: Weight Loss Edition (Obese)
Země a rok vzniku: USA 2011 

Série: 1.
Počet epizod: 8Pořad je unikátním projektem, jaký jste ještě v televizi neviděli. Zachycuje 365 dní dlouhou cestu a šokující kroky, které musí podniknout morbidně obézní člověk na hranici totálního fyzického selhání organismu, aby pod vedením experta ztratil polovinu své tělesné váhy. Muži v pořadu váží přes 200 kilogramů, ženy přes 140 kilogramů. I ty nejobyčejnější fyzické úkony jsou pro ně problém. Natáhnout si pár ponožek trvá věčnost, vyjít patro je leckdy nemožné a hra s dětmi pouhý sen. Úžasná přeměna, které budeme v každé epizodě svědky, nejen změní jejich fyzický vzhled, ale i pohled na život.  

Hubnutí je rozděleno do čtyř tříměsíčních fází. Na začátku proběhne týden podrobných laboratorních rozborů a testování fyzické způsobilosti. Dojde na nezbytné poučení o správné výživě. Zkušený trenér Chris Powell osobně vede každého z osmi účastníků. Navštěvuje je v jejich domovech a zajistí, aby měli přiměřenou výživu a cvičili. Dává jim lekce, jak bezpečně hubnout a lépe žít. Na startu každé další fáze stanoví účastníkům váhový cíl. Pokud ho splní, čeká je odměna. Ke konci podstoupí chirurgické odstranění přebytečné kůže, která už nemusí překrývat jejich obrovská těla. V úplném cíli divákům odhalí, jaká osoba se po celou dobu uvnitř skrývala a toužila se dostat ven.

V každé z osmi epizod účastník prochází transformací nejen těla, ale i osobnosti. Každý z dílů je samostatnou kronikou jedné lidské cesty.

Osm účastníků v první sérii:
Rachel, 21 let, učitelka na prvním stupni a bývalá královna krásy, váží 167 kg.
Alex, 23 let, 208 kg, chce být zdravý a dát dobrý příklad dvěma mladším bratrům.
Dana, 44 let, svobodný mládenec, 225 kg, který se modlí, aby mohl sdílet život s vlastní rodinou.
James, 26 let, bývalý fotbalista, který se s váhou dostal až na 295 kg a doufá v další sportovní kariéru.
LaRhonda, 24 let, 196 kg, poprvé byla na dietě už v osmi letech, protože už tenkrát vážila přes 45 kg.
Wally, 26 let, mladý otec, který váží 222 kg, jeho manželka se bojí, jestli tu ještě bude, až jejich dcera vyroste.
Staci, 30 let, 207 kg, má manžela a dvě malé děti a snaží se zachovat pozitivní přístup k životu.
Krista, 34 let, oddaná matka, co se musí starat o postiženou dceru, při váze 202 kg jí to jde těžce.
                                         
Chris Powell, trenér
Od roku 2003 pracuje s extrémně obézními lidmi a pomáhá jim radikálně změnit život. Dal si za cíl šířit znalosti a nacházet nástroje, jak zvrátit trend přílišného tloustnutí. Soustřeďuje se na lidi, kteří mají BMI (Body mass index) přes 50 a nadváhu nejméně 90 kilogramů. Pokud dokážou zhubnout oni, dokáže to každý. Navíc ostatní inspirují. Davidu Smithovi pomohl zhubnout o 181 kilogramů za 26 měsíců, což je největší a nejrychlejší zdokumentovaný přirozený úbytek váhy. O svůj příběh se podělil v pořadech jako Show Oprah Winfreyové nebo 20/20.
 
Jaké dává rady?

Pokud budete pokračovat ve svém současném životním stylu, kde budete za rok? Za pět let? Za deset let? Je to život, který přejete svým potomkům? Pokud jste spokojení se současným stavem, není třeba ho měnit. Ale pokud chcete od života víc, je na čase něco se sebou udělat. Všechno závisí na vaší vědomé volbě něco změnit. Prvním krokem je dát sám sobě závazek. Ať už to znamená zhubnout o jedno kilo nebo o devadesát. Stačí i malé kroky, třeba přestat pít limonády, denně deset minut chodit, vypít čtyři litry vody nebo snídat. Tento závazek se nesmí podceňovat, musíte ho brát vážně. Nemá cenu usilovat o nedosažitelné, závazek musí být realistický, protože je to slib, který dáváte sami sobě.
Je to test, zda jste schopni překonat závažnější překážky, které vás čekají. Bude to psychicky i fyzicky náročné, ale při dostatečném úsilí a správném vedení to můžete dokázat. „Lidské tělo je úžasný stroj, který se může přirozeně proměňovat,“ říká Chris. „Zasvětil jsem život vývoji novátorských postupů a nástrojů, které pomáhají obohatit lidské životy – a každý pozměněný život je neuvěřitelný dar.“

1 komentář: