neděle 17. května 2015

Jídelníčky na míru

Pořád dokola se všude omílají jídelníčky. Nechci tímto příspěvkem rozpoutat nějakou ošklivou debatu, ale dovolte mi říct svůj názor. Upřímně, moc nechápu, proč někdo potřebuje jídelníček na míru. Jediný případ, kdy to chápu je, pokud se Vám hubnutí dlouhodobě nedaří, stojíte na místě anebo jste profík, chystáte se na fitness soutěž apod. Jinak ale očekávat, že si nechám udělat jídelníček a konečně začnu hubnout je podle mě blbost a pouze malá hrstka lidí tak skutečně dosáhne svého cíle.
V prvé řadě si řekněme, že jídelníček na míru není vždy jídelníček na míru. To je první problém. Proto rozhodně než někomu pošlete peníze, prověřte si jeho zkušenosti, znalosti a recenze. To, že jídelníček stojí 99 Kč ještě neznamená, že je to bomba! Bohužel, ani to, když jídelníček stojí 2.000 Kč neznamená, že to je bomba... PROVĚŘUJTE A NEDŮVĚŘUJTE! Jsou to Vaše peníze a především Vaše tělo, do kterého pak budete podle jídelníčku "vhazovat" potraviny... 
V druhé řadě si uvědomte, že Vaše očekávání od jídelníčku na míru nemusí odpovídat skutečnosti. Čekáte, že získáte příručku jak jíst zdravě? Že budete mít vypsány zdravé potraviny, návod, jak se stravovat zdravě, recepty a prostě podrobný návod na hubnutí? Ne, to skutečně nedostanete. Ve většině případů získáte "jen" rozpis: Pondělí: Snídaně - tolik a tolik ovesných vloček, tolik a tolik mléka, tolik a tolik ovoce, následuje Oběd, Svačina, Večeře. Tak to je, návod nečekejte. 
Opravdu si myslíte, že Vás bude bavit každičké jídlo, každičkou potravinu vážit a připravovat si jídlo dopředu a jíst přesně podle nějakého papíru? A pokud tedy ten týden/14 dnů nebo prostě dobu, na kterou jídelníček máte, dodržíte, co bude pak? Opravdu pak budete vědět, jak se stravovat nadále? Nebo snad pojedete celý jídelníček znovu? Pořádně se nad těmito otázkami zamyslete než se do něčeho takového pustíte. 
Jídelníček na míru Vás přebytečných kil nezbaví. Pokud se sebou opravdu chcete něco dělat, tak hledejte informace, snažte se zjistit, co nejvíce, nebojte se experimentovat, nebojte se do toho pustit sám, sám si připravovat jídlo, sám se naučit žít zdravě. Jídelníček Vám může poskytnout plán na několik dnů, ale co potom? Ano, je možné, že po dobu, kdy ho budete držet, něco zhubnete, ale co pak? Jde Vám o pár dnů anebo o trvalou změnu? Myslet si, že jídelníček na míru Vám změní život, že bum a všechno bude jinak, je naivní. I když budete mít v ruce ten papír, to nejtěžší bude na Vás.
Možná z tohoto článku máte pocit, že nejsem zastáncem jídelníčků na míru. Váš pocit je správný. Připadá mi to jako vyhozené peníze, protože jíst zdravě zvládne každý i bez jídelníčku od odborníka. A to nemluvím o tom, že většina rádoby "odborníků" a "poradců" jsou opravdu jen odborníci a poradci v uvozovkách. Jediné, o co jim jde, je zisk - ať už z peněz za jídelníček anebo klidně i z doplňků stravy, které Vám nutí, protože bez nich prostě nezhubnete...
Jaký je závěr? Jídelníček na míru Vás nenaučí žít zdravě. Stejně se budete muset snažit Vy sami, zjistit si informace, naučit se, číst etikety, nakupovat, vařit, atd. Popravdě, pokud jste začátečník a dostanete jídelníček, bude to pro Vás španělská vesnice. Budete mít napsáno na několik dnů kolik a čeho sníst, ale budete jen slepě poslouchat a dělat, co je napsané, aniž byste tušili proč jíte ovesné vločky ke snídani a ne k obědu, proč jich jíte 150 g a ne 300 g a proč máte mezi obědem a večeří ještě svačinu a spousta dalších otázek. Vytvořit si svůj vlastní jídelníček není až tak těžké, jak se zdá. Stačí si jen udělat čas, pročíst pár informací, spočítat si bazální metabolismus a dodržovat základní pravidla. Ať se daří! 

4 komentáře:

 1. S článkem nesouhlasím. Myslím si, že když je někdo vyloženě začátečník a o zdravé stravě nemá potuchy, nebo má velkou nadváhu a je zvyklý jíst jako s prominutím prase, tak to, že se bude pokoušet o vytvoření vlastního "zdravého" jídelníčku, nemůže dopadnout dobře. Spíš si tím může uškodit.
  Samozřejmě pokud má holčina 3 kila nadváhu a ví jak na sebe, je kravina si nechat dělat za nehorázný peníze jídelníčky u trenérů.

  S tím prověřováním ale souhlasím. Ono je docela dobrým ukazatelem podívat se, jak ten trenér či poradce vzhledově vypadá. Osobně bych se třeba nešla radit s tím, kdo má 40 kilo a vypadá jak těsně před smrtí.

  Co se týče stravy po ukončení předepsaného jídelníčku, tak je jasné, že s tím už pak člověku nikdo nepomůže. Ale myslím s, že právě ten předepsaný jídelníček od opravdových profíků může být slušným rozjezdem.

  OdpovědětSmazat
 2. Mám zkušenost s holčinou, co má jídelníček na míru (dokonce se tam ani nedoporučuje pohyb - zajímavé) je to lékař, terapeut atd. Jenže, tak jedla měsíc, dva, tři a když se pokoušela jíst sama, tak zjistila, že už se sama neumí ani najíst, protože panikaří jestli je to správně, jídelníček tedy drží skoro rok, dochází tam pravidelně, pořád jí ho obměnují, jí to vyhovuje, ale to bude deset let jíst podle někoho?... Oni ty jídelníčky můžou nasekat víc škody než užitku kolikrát, ale jinak jsem pro aby lidi co začínají sáhli po něčem takovém, protože jim to může ukázat cestu, kudy se ubírat a zase znám dost lidí, co si jídelníček nechali udělat a pak podle něj nejedli ani den.. :)

  OdpovědětSmazat
 3. S článkem naprosto souhlasím!

  OdpovědětSmazat