neděle 10. května 2015

Bez lepku, bez mléka, bez cukru...

Dnešním příspěvkem bych se chtěla vyjádřit k nové módní vlně, která pohltila svět zdravého životního stylu. Už jsem psala o tom, jak najednou všichni chtějí žít zdravě, jak je toho zdraví všude plno - celý příspěvek zde. Jedna věc se ale poslední dobou dost rozmáhá. A to debaty na téma: vyřazení lepku, mléka a cukru. Stává se z toho nový hit. Nemluvím teď o zdravotní stránce, alergii a zdravotních problémech. Mluvím o nové vlně diet. Protože většina se lepku, mléka a cukru zbavuje pouze proto, že někde četli, že je lepek špatný, že kamarádka po jeho vyřazení zhubla, že všude se o tom teď mluví, apod.
Co mě na tom děsí nejvíc je, že ti, co do toho jdou, nemají ani tucha, co vše to obnáší a jaké to může mít důsledky. Pokud toho o jídle, hubnutí a zdravém životním stylu moc nevíte, tak začít s vyřazením některých z těchto potravin je naprostá blbost. 
Teď nechci, aby to vyznělo špatně. Netvrdím, že lepek, mléko, cukr a další jsou "the best". To vůbec ne. Momentálně teď taky některé potraviny vyřazuji omezuji, ale nejsem začátečník, něco málo o stravě už vím, o svém těle taky, mám zjištěné informace a vím, co od toho můžu čekat a co ne. A hlavně, neberu to jako něco, po čem zhubnu. Podstata vyřazení některých potravin vůbec není ve zhubnutí. A o to právě jde.
Nebudu tady psát o tom, co znamená alergie na určitou potravinu, ani o tom, když pociťujete nějaké zdravotní problémy a z tohoto důvodu jisté potraviny vyřadíte. Tito lidé bohužel nemají na vybranou, protože je to otázka jejich zdraví. Ale Vy, co na vybranou máte a pouze hledáte novou dietu, raději na to zapomeňte. Jediný způsob, jak se natrvalo zbavit přebytečných kil, je zdravá strava a cvičení.
Pořád jen všude všichni řeší, jestli někdo zkusil nejíst lepek, a co teda vlastně jí, a jestli není náhodou zahleněný od mléka, apod. Nehledejte příčinu Vašich nadbytečných kilogramů v lepku. Nesnažte se zase najít nějaký "jednodušší" způsob, jak hubnout. Netrapte svoje tělo. Snažte se osvojit si základy zdravého stravování, snažte se naslouchat svému tělu a nechtějte všechno hned. Nesnažte se obejít zdravý životní styl, nehledejte "zdravou dietu". O tom to není.
Pokud si pohráváte s myšlenkou nezůstat pozadu, "být IN" a vyřadit lepek, cukr, mléko, nebo cokoliv jiného, tak si nejprve opravdu rozmyslete, co od takové změny očekáváte a zkuste si zjistit více informací než jen pročítat internetové diskuse nebo články z časopisů pro ženy...

P.S. Pokud Vás zajímá moje omezování potravin, tak chystám recenze na nové knihy, které se týkají tohoto tématu.

15 komentářů:

 1. Já sama jsem vyřadila tyto tři zabijáky a cítím se mnohem lépe. Logicky - mléko od krávy, která má v sobě plno stresových hormonů, nebude nic dobrého. A ještě k tomu pro nás je to kyselinotvorné, takže vápník nám spíše odebírá než dává, takže jaký je důvod, proč to pít? A navíc my jsme jediný živočišný druh, který pije mléko od jiného živočišného druhu. Proč nepijeme mléko od kočky? Proč zrovna od krávy? Kráva taky musí porodit dítě (které je mimochodem hned po porodu odebráno, takže si představte, jak se pak ta kráva - matka musí cítit), aby mohla dávat mléko. Jo, je to každého věc, co kdo jí, ale ty zvířata kvůli nám trpí. Čekám na můj komentář plno negativních ohlasů.. Ale zkuste se nad tím zamyslet... Děkuji, přeji hezký den.

  OdpovědětSmazat
 2. Vážená paní, vraťte se do školy, mléko je zásadité, takže Vás určitě nebude okyselovat. A pokud Vás bude bavit dojit kočku, tak klidně pije její mléko.... Zamyslete se spíš Vy ;).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ovšemže mléko je kyselinotvorné!!! Hlavně jde ale o tu etickou stránku věci, proč pít mateřské mléko cizího živočišného druhu? Napadlo by vás přisát se krávě k vemenu? Asi ne... Tak tahle zvrácené to je!

   Smazat
  2. Tak to vidíte, jak se pletete, jste zmanipulovaná nepodloženými tvrzeními. Překyselení org. z jídla je nesmírná hloupost. Zkuste si něco přečíst, nějaký odborný článek, tělo prostě nějak funguje, a s tím nic nenaděláte ;). A kraviček litovat nebudu, je to hospodářské zvíře, nebýt využívání zvířat k hospodářským účelům, tak lidstvo dávno vymřelo. Nemá smysl se s Vámi bavit, hezký den.

   Smazat
  3. Já sama na překyselení trpím, je to lékařsky ověřené, jsou z toho zdravotní problémy, u mě konkrétně migrény, a mléko a mléčné výrobky jsou jednou z hlavních příčin překyselení. Přečtěte si něco o zásaditých a kyselých potravinách a mléko je rozhodně kyselé! Nehledě na fakt, že velká část populace během dětství ztrácí trávící enzymy, které tráví právě mléko, neboť tělo počítá s mlékem pouze od matky, proto logicky v dospělosti ztrácí schopnost ho správně trávit. Pro dospělého jedince je tak mnohdy pouze zdrojem kalorií, nic víc. Jako zdroj vápníku apod. je propagován především kvůli marketingu výrobců jogurtů apod.

   Smazat
 3. Sama mám alergii na lepek a mléko, takže mé vyřezní je o něčem jiném, ale...
  Začala jsem se o stravu víc zajímat a jsem názoru, že mléko stejně není pro člověka nic dobrého. Ale zase všeho s mírou.. jogurt je třeba fajn.. pokud chce někdo takto zhubnout, tak je to trošku složitější.. člověk potřebuje pestrost a to, že třeba vyřadí mlíko, znamená najít si jiné zdorje vápníku- člověk musí znát souvislosti.
  A lepek to samé. Pokud někdo přejde na rýžové chlebíčky, bude mu zase chybět něco jiného. Takže dle mého, jako vždy- všeho s mírou :)

  OdpovědětSmazat
 4. Proč bych pila mléko cizí matky? Přijde mi to nechutné. Doporučuji se podívat na nějaké video o tom, jak to vypadá v takovém kravíně. A přeji dobrou chuť.
  PS: Když už jsme u toho hubnutí, mléko je potravina, která primárně slouží k tomu, aby za co nejkratší období vyživila miminko do podoby, ve které bude schopné obstát hrozbám vnějšího světa. Prostě, přibírá se po něm jako po másle :) Já osobně po vyřazení mléka zhubla dvacet kg. Moje maminka a spousta lidí v mém okolí se mnou "inspirovala" a mají podobné výsledky.

  OdpovědětSmazat
 5. Mohu se zeptat, vyřazením mléka nejíte ani tvaroh a jogurt? Děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, nejím ani jogurt, ani tvaroh, ale výbroný tvaroh se dá vyrobit třeba z výživově mnohem prospěšnějšího tofu a chutná snad ještě líp než normální:) já recept našla na dewiibatwoman.blogspot.cz.

   Smazat
  2. a to vám po vyřazení mléka upadla noha? jinak si 20 kg nedovedu představit ...

   Smazat
 6. Hezky napsaný článek.
  Mohu se zeptat co je myšleno vyřazením cukru=sacharidu. Lepek ještě chápu vyřadí se pšenice žito apod. se stravy.Mléko chápu také, když už tak se doporučují zakysané nápoje, tvaroh,jogurt apod.. Pochopila jsem správně myslelo se vyřazení rafinovaného řepného cukru?? Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 7. To je spousta nazoru,nechci se k nikomu priklanet nebo odsuzovat. Každý má právo říct svůj nazor. Pravdou je ze všude se dnes docitame o cukru jako zabijaku mozku, o péčivu že už to není co to bejvavalo a s tím teda souhlasim. Přestaly mě bavit polotovary a pečivo co nemá chuť a ještě je to tak drahé. A mléko od krávy možná není skvělou volbou a ano pít by jsme ho nemeli a melo by se pít mleko z ořechů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. mléko z ořechů <3 ne vážně, je výživově i chutově mnohem lepší než to kravské! a doma se dá vyrobit za pár korun! a s pečivem souhlasím, to z kauflandu mě nebaví, bud si ho peču doma, nebo si koupím jednou za týden nějaké dobré, kvalitní a bohužel i teda drahé...

   Smazat
 8. Postupně přecházím na paleo stravu (whole30 je podle mne příliš, ne, že to nezkusím, ale chci přejít postupně)... takže zatím jsem omezila pečivo a luštěniny a částečně mléčné výrobky, zatím se cítím dobře a užívám si slaninu a žebírka :)

  OdpovědětSmazat