úterý 21. ledna 2014

Nedůvěřuj, prověřuj! Ovocné šťávy

Další díl nové rubriky Nedůvěřuj, prověřuj! je zde. Dnes se podíváme na ovocné šťávy. Ovocná šťáva. Co by tak na ní mohlo být špatného. Je to přeci OVOCNÁ šťáva. Je z ovoce. Takže je určitě zdravá. Nebo ne?

Začneme klasickou šťávou, kterou zná většina z nás a která je běžně dostupná v každém supermarketu. Šťáva Hello Lesní směs. Cena 35 Kč.
Na obrázku se na nás směje krásně barevné ovoce, jahůdky, borůvky, maliny.
Co nám ještě řekne obal lahve?
"Vybírejte srdcem." Och, jak dojemné...
Rozpis živin:
Tuky jsou přece tak špatné a tato šťáva jich obsahuje 0g, no to je ale skvělý! A ještě to dají na první místo, abysme to nepřehlédli...A co takhle složení?
Nápojový koncentrát s příchutí lesního ovoce, s cukrem a sladidlem:
Voda na prvním místě, takže nejvíce obsahuje vody, na druhém místě cukr, dále glukózový sirup, kys. citronová, ovocné aroma, barvící ovocné a rostlinné extrakty, E202, sladidlo E 954. The end.
Co z toho plyne? Platíte za obarvenou vodu plnou cukru. Nic víc. Lahůdka, že?
Ale máme tu dalšího adepta. Malinový sirup.
Cena:119 Kč
Složení: 
Cukr, pitná voda, ovocná šťáva z koncentrátu 14%, regulátor kyselosti. Ňamka, ne?A podívejme se i na tak oblíbená dětská pitíčka.
Kubík Multivitamin
Cena: 22 Kč
Podívejme se na složení: voda na prvním místě, šťávy z koncentrátů a protlaků ovoce 12%, glukózo-fruktózový sirup, kys.citronová, vitaminová směs, aroma. Vidíte tam nějaký rozdíl? Snad jen, že tam přidali pár vitmaminů, aby získali nějaké plus. Jinak stejné jako ostatní. Ale toto je pro DĚTI!


Jak by to tedy mělo vypadat?

100% pomerančová šťáva Rio Fresh. Prodávají se různé příchutě a obsahuje pouze a jen pomerančovou šťávu. Nic víc. Namítnete, že je to džus. Ano, ale použijte ho jako šťávu. Nechutná Vám obyčejná voda? Nalijte si džus na dno skleničky ( jako když si děláte šťávu ) a zalijte vodou.
Cena: 49 Kč

Tak co? Ještě pořád máte chuť na vodu s cukrem? Nebo byste radši opravdovou ovocnou šťávu?

8 komentářů:

 1. kdysi jsem pila jenom šťávy, ještě navíc ty Light! ted piju jen čistou vodu nebo čajičky a jsem spokojená :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nic z tohoto jsme nastesti doma nikdy nekupovali, delame si domaci stavy, kupovanou jsme doma v zivote nemeli :-D Ani jsem kdysi nevedela, ze se stava da kupovat (stejne jako kompoty a podobne :-D). I tak stavu skoro nepiju, je na me moc sladka, nejlepsi je cista voda :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Po té šťávě od Ria jsem už pokukovala. Ta cena je sice vyšší, ale jak píšeš, lepší než obarvená voda plná cukru. :/

  OdpovědětVymazat
 4. Zdeni a to všechno koupíš, abys o tom mohla napsat ? :) Riofresh jsem ještě nikde neviděla, vypadá to zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, musím to koupit :) Rio fresh mají v hypermarketech, třeba v Globbusu :)

   Vymazat
  2. Tak to je super. Rubrika se mi moc líbí a věřím, že je pro dost lidí poučná :)

   Vymazat
 5. já mám nejradši šťávu doma od maminky, vím přesně co tam dává :) a z těch kupovaných asi Yo... vím, že to taky není uplně košer, ale myslim si, že oproti Hello ještě dobrý... někdy bych si přála vymítit ze světa glukozofruktozovy sirup...

  OdpovědětVymazat
 6. Rád bych doplnil pár detailů :-) Pouze v jednom případě píšete o ovocné šťávě, neboli o džusu - Rio Fresh. Kubík patří do ovocných nápojů a ty první dva jsou sirupy. Druhý sirup s 14% ovocné složky - tj. ovocné šťávy z koncentrátu je opravdu malé číslo. Pořád ale lepší než v Hello, kde je ovoce 0% a chuť je dosažena pouze aromatem a nějakým extraktem. Čili rada na závěr: Když už kupujete sirup, kupujte s co nejvyšším ovocným podílem a hlavně slazen cukrem, ne sladidlem jménem glukozo-fruktozový sirup. A pokud chcete šťávu (džus) nápoj musí mít 100% ovocný podíl. Někdo si ho rád zředí, ja ne :-)

  OdpovědětVymazat